ایرانچیک-اهمیت پرورش غاز و اردک

ایرانچیک-اهمیت پرورش غاز و اردک


اهمیت پرورش اردک و غاز

1 ) سرعت رشد بالا: جوجه حدود 40 گرمی طی 60 روز به حدود 2500 گرم می رسد، یعنی وزن آن 60 برابر می شود. به عبارت دیگر هر روز به اندازه وزن اولیه اش به وزن اولیه اش اضافه می شود.

2 ) تولید بالا : هر پرنده 1500 گرمی طی سال حدود 12 برابر وزنش تخم تولید می کند. به عبارت دیگر هر ماه برابر وزنش تخم تولید می کند. هر تخم نیز یک وعده غذای کامل برای انسان محسوب می شود.

3 ) راندمان غذایی بالا : راندمان غذایی تولید گوشت طیور حدود 50 درصد و تولید تخم ماکیان حدود 30 درصد است که بسیار بالا و مناسب است.

4 ) پروتئین بالای محصولات طیور: گوشت طیور حدود 20 درصد پروتئین دارد. درصد پروتئین گوشت طیور از گوشت سایر حیوانات پرورشی بالاتر است.

5 ) برگشت سریع سرمایه : در پرورش جوجه های گوشتی طی حدود 2 ماه سرمایه بر می گردد که نسبت به سایر سرمایه گذاری ها برگشت سرمایه سریع تر است.

6 ) راندمان بالای لاشه : راندمان لاشه طیور نسبت به وزن زنده آن حدود 75 درصد است که نسبت به سایر حیوانات پرورشی بالاتر است.

7 ) سهولت تغذیه : طیور به علت ضعیف بودن قدرت چشایی و بویایی مواد خوراکی گوناگون را بدون هیچ مشکلی مصرف می کنند. اردک و غاز قادرند علوفه با الیاف خام بالا را مصرف کنند. لذا سهولت تغذیه پرندگان نسبت به دام ها بیشتر است.

8 ) اصلاح ژنتیکی ساده تر : اصلاح ژنتیکی پرندگان به دلایل گوناگون ساده تر از سایر حیوانات مزرعه و لذا کارایی پرورش آن ها بالاتر است.

9 ) سهولت نگهداری : پرندگان را می توان به تعداد زیاد در محیط محدود بدون مشکل پرورش داد. ضمنا” نگهداری اردک و غاز به علت حساسیت پایین آن از مرغ های خانگی نیز ساده تر است.

مزایای بهداشتی پرورش اردک و غاز

مزایای بهداشتی پرورش اردک و غاز عبارتند از :

1 ) نداشتن بیماری مشترک : بین پرندگان و انسان بیماری های مشترک بسیار اندکی وجود دارد و لذا با اطمینان بیشتری می توان محصولات طیور را مصرف کرد.

2 ) چربی کم محصولات طیور : فراورده های طیور چربی پایین تری دارد و بنابراین برای تغذیه انسان مناسب تر است.

3 ) سهولت هضم گوشت طیور : از آن جا که طیور وزن به نسبت کمتری دارند و فشار کمتری به ماهیچه های آن ها وارد می شود گوشتشان تردتر و هضم آن سهل تر است.

آموزشیاردکایرانچیکپرورشغاز

اردکطیورغاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.